Kilka słów o Turcji

turcja1-700

Na mojej trasie są kraje, przez które jadę tranzytem oraz takie, które chciałbym poznać trochę lepiej, niż tylko zza szyby samochodu. Taka sytuacja wynika po części z mojego wyboru i po części z tego, że nie mam wystarczająco dużo czasu (a dlaczego go nie mam, to jeszcze kiedyś napiszę). I tak przykładowo: przez Słowację, Węgry i Bułgarię przejechałem szybko. W Rumunii zostałem dłużej. W Turcji nie planowałem zostawać dłużej, jednak wyszło tak, że trochę mnie ten kraj przytrzymał u siebie.

Turcja jest obszarem buforowym miedzy kulturą zachodu i kulturą islamską. Obie mieszają się i produkt końcowy to właśnie ten kraj. Można tutaj spotkać kobiety w krótkich spódniczkach oraz takie, którym widać tylko oczy. W toaletach mamy do wyboru kible zachodnie oraz wschodnie ‘dziury klozetowe’. W sklepach i na stoiskach można się targować, jednak najczęściej kartki z cenami widnieją na towarach.

turcja5-700
Pod względem geograficznym jest to kraj górzysty. Większość terytorium stanowią wzgórza i pagórki, które na wschodzie przeradzają się w pasma wysokich gór.

Jeżeli chodzi o miasta i wioski, to odniosłem wrażenie, że wcale nie jest tak źle. Sporo odremontowanych budynków, sporo nowo budujących się. Główne drogi raczej w dobrym stanie. Pewnie się nie przelewa, ale standard życia przeciętnego obywatela Turcji wydaje się być w porządku.

rumunia10-700

Trzy dni minęły mi na przemierzaniu Turcji stopem i 3 dni na koczowaniu w mieście Trabzon. Myślę, że te spędzone w mieście, pozwoliły mi lepiej przyjrzeć się temu, co się tutaj dzieje. Przede wszystkim dlatego, że miałem możliwość wejść głębiej w miasto, w dzielnice mieszkalne. I ogólnie rzecz biorąc, to wzbudzam swoją obecnością spore zainteresowanie. Choć wcale, aż tak bardzo, się nie wyróżniam wyglądem. Jeden człowiek powiedział mi, że w Turcji mało ludzi wyjeżdża na wakacje lub jakieś wypady rekreacyjne. Większość życia spędzają w swoim miejscu zamieszkania lub ewentualnie wyjeżdżając do rodziny. Może dlatego tak bardzo interesują się obcą osobą, spacerującą po ich okolicy. Najczęściej objawia się to nieprzerwanym gapieniem się na mnie. Czasem w odpowiedzi uśmiecham się lub podnoszę rękę i mówię: ‘hello’. Reakcja zawsze jest natychmiastowa. Każdy, kto się patrzy, też podnosi rękę i coś odpowiada. Innym razem, kiedy spytałem jednego człowieka, siedzącego przy stoliku, o drogę do łaźni tureckiej, osoby z trzech sąsiednich stolików też wskazały mi drogę. Ogólnie można liczyć na ludzi ;).

turcja3-700
Myślę, że jeszcze tutaj kiedyś wrócę, bo mi się spodobało. A jak wrócę, to udam się na wieś. Właśnie na wsi można poznać prawdziwe oblicze kraju i ludzi go zamieszkujących. Miasta upodabniają się do siebie. Tym bardziej im większe się stają.

turcja2-700

Następna w kolejności jest Gruzja i Armenia. Też nie będę miał zbyt wiele czasu na zostanie w tych krajach, jednak postaram się wycisnąć z dni spędzonych tam, jak najwięcej.

One thought on “Kilka słów o Turcji

  1. Harun
    4 January 2014 at 22:59

    Nasılsın patrik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *