Islamska Republika Iranu – kraj którym rządzi religia

iran_foto
Iran jest pierwszym krajem na mojej drodze, który pod względem kultury całkowicie różni się od zachodu. Jak sama nazwa wskazuje, jest to islamska republika. Oznacza to, że w życiu publicznym oraz osobistym obywateli pierwszorzędnie zastosowanie znajdują prawa zapisane w koranie, czyli świętej księdze islamu.

Jak się tutaj żyje, postaram się przybliżyć w tym wpisie.

Przede wszystkim zasady ubioru. Kobiety powinny mieć zasłonięte całe ciało, jednak dopuszczalne jest, aby nie zasłaniały dłoni i twarzy. I tak też większość kobiet chodzi ubrana. Bez wyjątków. Gdyby któraś postanowiła zostać wyjątkiem i wyskoczyć na ulicę w spódniczce, spotkałaby ją surowa kara.  Kobiety czasem noszą tradycyjne okrycia ciała (jest ich kilka rodzajów i każdy ma swoją nazwę, nie będę się zagłębiał), a czasem po prostu spodnie, płaszcz i chustę na głowie.  Cel takich rygorystycznych zasad jest jeden. Kobietę może oglądać tylko jej mąż.

W przypadku mężczyzn jest trochę luźniej, ponieważ jedynym obowiązkiem jest noszenie długich spodni. Wyjątek stanowi plaża oraz uprawianie sportów. W mieście nie spotkamy ani jednego mężczyzny w krótkich spodniach. Zasady ubioru są respektowane przez wszystkich.

iran_foto

Islam zakłada, że kobiety i mężczyźni powinni żyć i funkcjonować w swoich grupach płciowych. Zatem władze państwowe(religijne), żeby ułatwić obywatelom funkcjonowanie w ten sposób, wprowadziły różne „udogodnienia”.

Przykład z plaży strzeżonej: Wchodzimy na plażę po schodkach i znajdujemy się w miejscu w którym obowiązuje zakaz kąpieli. Zerkamy w prawo, potem w lewo i po obu stronach w odległości około 100m widzimy wielkie parawany wchodzące na kilkadziesiąt metrów w morze. Jeden, to strefa kąpieli wydzielona dla mężczyzn, drugi to strefa dla kobiet. I nie ma możliwości coś podejrzeć, wszystko szczelne.

Baseny w miastach są otwarte codziennie, jednak można iść wykąpać się tylko co drugi dzień. A to za sprawą tego, że basen jest otwarty dla kobiet i mężczyzn na przemian. Nie ma możliwości, żeby kobiety i mężczyźni kąpali się w basenie razem.

W autobusie przy środkowych drzwiach jest wstawiona barierka. Mężczyźni wsiadają do przedniej części, kobiety do tylnej.

To tylko 3 przykłady. „Usprawnień” jest o wiele więcej w zależności od sytuacji.

iran_foto

W Iranie można czuć się bezpiecznie, ponieważ teoretycznie za posiadanie broni lub noża, grozi kara śmierci. Za propagowanie innych religii, zdradę, homoseksualizm czy na przykład czary również grozi kara śmierci. Niedozwolonym jest publiczne okazywanie uczuć drugiej osobie (tutaj kara w teorii jest łagodniejsza – np. chłosta). I faktycznie, nie spotkamy w Iranie zakochanych idących trzymając się za ręce, czy przytulających się w parku na ławeczce.

W każdym z krajów, gdzie religią jest islam, obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Czyli nie ma go też w oficjalnej sprzedaży. Jednak jak się przekonałem, na czarnym rynku można bez problemu nabyć wysokoprocentowe trunki. Na takiej samej zasadzie jak u nas marihuanę. I ludzie kupują, tylko, że najczęściej piją w domach w gronie rodzinnym lub ze znajomymi. Jeżeli chce się wyskoczyć do lokalu na mieście, to pozostaje tylko bar z fajką wodną lub herbaciarnia.

iran_foto

W Iranie nie istnieje również coś takiego jak życie nocne. Nie ma dyskotek, nie ma lokali otwartych w nocy. Około 23 wszystko jest zamykane i jeżeli ktoś chce zorganizować zabawę to tylko w domu. Jednak i tutaj trzeba uważać, żeby ktoś nie zadzwonił na policję. Ludzie rekompensują sobie to w dość ciekawy sposób. Organizują rodzinne pikniki. Wieczorami prawie na każdym skrawku zieleni można zobaczyć ludzi siedzących na kocach w kilku, czy kilkunastoosobowych grupach. Jedzą, piją, rozmawiają, często umilając sobie w ten sposób czas do późnych godzin nocnych.

Z moich rozmów przeprowadzonych z ludźmi wynika, że większość Irańczyków nie jest zadowolona z religijnych przywódców, sprawujących władzę w kraju. Woleliby mieć więcej swobody, żeby Iran bardziej otworzył się na świat. Islamska rewolucja miała miejsce 34 lata temu i nic nie wskazuje na to, żeby ustrój się zmienił. Irańska armia jest dziewiąta na świecie pod względem ilości żołnierzy. Rewolucje raczej nie mają szans na powodzenie.

iran_foto

Wolność ludzi jest ograniczana na kilka sposobów. Przykładowo, rząd blokuje wiele stron internetowych. Facebook czy YouTube są zablokowane. Uzyskanie wiz do innych krajów jest bardzo drogie i bardzo czasochłonne, więc oprócz krajów arabskich obywatele Iranu nie mają za bardzo  możliwości podróżowania po świecie. Wszystkie media są pod kontrolą rządu i serwują propagandową papkę.

Jeden z moich rozmówców powiedział mi, że Iran ma tak wielkie złoża surowców naturalnych (przede wszystkim ropy naftowej), że dzięki pieniądzom płynącym z ich sprzedaży, każdy człowiek w kraju mógłby żyć na godnym poziomie. Jednak obecnie rządząca rodzina większość wydaje na wojsko i napełnianie swoich kieszeni.

Nie pozostaje nic innego jak docenić to, co mamy w naszym kraju ;)

iran_foto

2 thoughts on “Islamska Republika Iranu – kraj którym rządzi religia

 1. Sig_ma
  11 December 2013 at 19:40

  Ciekawie relacjonujesz swój pobyt m.in. w Iranie. Podoba mi się bardzo, bo można się dużo dowiedzieć o innych kulturach.

  1. Patryk
   12 December 2013 at 06:56

   dziękuję ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *